Asystent kierowcy Mobileye (ADAS -Advanced Driver Assistance Systems)

jest nietypowym rodzajem kamery samochodowej, która działa na zasadzie radaru antykolizyjnego, rejestrując jazdę pojazdu pod kątem zagrożeń na drodze.

Ten można by rzec gadżet do auta jest wysoce zaawansowanym technologicznie  elementem wyposażenia samochodu, zwiększającym bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.

Asystent jazdy kierowcy bezustannie monitoruje przestrzeń przed pojazdem, rozpoznaje potencjalnie niebezpieczne sytuacje i za pomocą ostrzeżeń wizualnych, dźwiękowych i wibracyjnych pozwala skutecznie zredukować ilość kolizji i wypadków.

Ostrzeżenia Mobileye

System wspomagania kierowcy Mobileye to urządzenie, które zawiera w sobie:

asystent pasa ruchu (lane assist)– ostrzeżenie przed niekontrolowanym zjazdem z pasa ruchu bez włączonych kierunkowskazów (Mobileye LDW – Lane Departure Warning)

asystent odległości – monitorowanie przestrzeni w celu zachowania bezpiecznej odległości do pojazdu z przodu (Mobileye HMW – Headway Monitoring and Warning)

system unikania kolizji czołowych – ostrzeżenie przed zderzeniem czołowym; a w ruchu miejskim swoisty czujnik parkowania (Mobileye FCW – Forward Colision Warning)

system unikania wypadków z pieszym, rowerzystą i motocyklistą znajdującym się przed pojazdem lub w jego martwych strefach -Mobileye Shield + (Mobileye PCW – Pedestrian Collision Warning)

system rozpoznawania znaków drogowych – identyfikacja znaków ograniczenia prędkości (TSR/SLI – Traffic Sign Detection), informuje o przekroczeniach prędkości na drodze

system sterowania światłami drogowymi – automatyczne sterowanie światłami poprzez inteligentne dostosowywanie świateł długich do warunków na drodze, pozwala uniknąć  oślepiania pojazdów z przeciwległego pasa ruchu (IHC – Intelligent High Beam)

Zaawansowany system wspomagania kierowcy w ruchu drogowym (ADAS) zarówno pod kątem antykolizyjnym, ekologiczno-oszczędnościowym (ecodriving) i edukacyjnym (aktywne szkolenie bezpiecznej jazdy) – asystent kierowcy Mobileye to konkretne korzyści dla firmy:

17

 lat na rynku

27

milionów użytkowników

25

producentów samochodów

70 %

 udziału w rynku

Zniżki na ubezpieczenie samochodu a ecodriving

Funkcją dodatkową samochodowego systemu antykolizyjnego jest doskonalenie stylu jazdy w ruchu drogowym, poprzez trwałe wyrobienie bezpiecznych nawyków i odruchów podczas prowadzenia samochodu. Powyższe zachowania przekładają się na płynną jazdę, czyli obecnie modny tzw. Ecodriving, dając realne przełożenie na oszczędności paliwa jak i podzespołów pojazdu, w szczególności układu hamulcowego i opon.

W przeciwieństwie do samego monitoringu GPS, mamy tu podawaną na bieżąco z wyprzedzeniem, informację o odległości od poprzedzającego nas pojazdu, dzięki czemu możemy zwykłym zdjęciem nogi z pedału gazu skutecznie wytracać prędkość nie używając hamulca.

Podobnie jest zresztą w przypadku, bardzo często niepotrzebnego dodawania gazu, kiedy to dochodzi do nas informacja z wirtualnego doradcy o tym że samochód nie przyspiesza, a jedynie jest to złudzenie. Mnogość tego typu sytuacji na drodze, zarówno w ruchu miejskim jak i na trasie jest spora, a każda rezygnacja z użycia gazu, czy hamulca przekłada się nie tylko na niemałe oszczędności, ale i na komfort jazdy kierowcy, który ma pod kontrolą sytuację na drodze – innych pojazdów, pieszego, rowerzysty czy motocyklisty.

W kontekście ostatnio coraz modniejszych programów zniżkowych propagowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe w celu obniżenia składki ubezpieczeniowej OC i AC wspierane są systemy zwiększające bezpieczeństwo, w tym i sam Mobileye. W przeciwieństwie do aplikacji opartych na samych danych z monitoringu GPS, asystent kierowcy Mobileye poprzez swoje techniczne możliwości jest rozwiązaniem dużo lepszym – informuje kierowcę przed faktem o ryzyku wystąpienia kolizji. Tym samym wspierającym i asekurującym w uzyskaniu wyniku potrzebnego do uzyskania nagrody w formie zniżki lub zwrotu części wpłaconej składki z tytułu ekologicznej i bezpiecznej jazdy.

15 %
oszczędność paliwa-ecodriving
25 %
niższe wydatki na opony i części układu hamulcowego dzięki lepszej technice jazdy 
30 %

zniżki na ubezpieczeniowe auta AC i OC 

100 %
stała edukacja techniki jazdy 

Odpowiedzialność społeczna – CSR    

Dbaj o swoje bezpieczeństwo i swoich kierowców, ogranicz ryzyko wypadku zwiększając bezpieczeństwo kierowcy i oszczędności w firmie.

Wiele globalnych organizacji odnotowało znaczące zmniejszenie ilości incydentów drogowych, kolizji oraz wiążących się z nimi kosztów. Twoja flota może dokonać tego samego.
Po zintegrowaniu z systemem monitoringu GPS można uzyskać w czasie rzeczywistym informacje (raporty) o stylu jazdy kierowcy i przekroczeniach. Dzięki czemu można stworzyć ranking kierowców i wprowadzić systemy motywacyjne, a także grywalizacyjne w celu zwiększenia zaangażowania i wydajności zespołu sprzedażowego.

80 %

zmniejszenie ilości wypadków i kolizji – poprawa bezpieczeństwa

50 %
zmniejszenie ilości mandatów 
50 %
brak strat związanych z uszkodzeniem pojazdu (czas naprawy, rehabilitacja kierowcy, czasookres postępowania wyjaśniającego, ubezpieczyciel)

Co to jest asystent kierowcy Mobileye?

Założona w 1999 roku izraelska firma Mobileye,  w 2017 roku stała się
częścią amerykańskiej korporacji technologicznej Intel.

Mobileye jest technologicznym liderem w dziedzinie zaawansowanego
przetwarzania obrazu oraz informacji w zastosowaniach motoryzacyjnych.
Dzięki ponad dekadzie doświadczeń, badań i rozwoju, Mobileye zyskało
bezprecedensowe zrozumienie najróżniejszych wyzwań, z którymi kierowcy
spotykają się na co dzień.

Niezrównane doświadczenie czyni Mobileye globalnym pionierem tworzenia
systemów unikania kolizji. Potwierdzeniem tego jest fakt, iż Mobileye (Intel)
jest wiodącym producentem tego typu rozwiązań stosowanych przez producentów
samochodów, jak i pojazdów autonomicznych na całym świecie.

Świadczą o tym liczne nagrody międzynarodowe branży flotowej, m. in.:
Fleet Europe, Fleet Safety Forum Award for Excellence, czy też znalezienie się
w TOP 100 Innovators Red Herring Magazine.

Dotychczasowe modele:
  • Mobileye C2-270 premiera 2010r.
  • Mobileye 560 – premiera 2012r.
  • Mobileye Shield Plus – premiera 2015r.; rozwiązanie dedykowane do autobusów
    i pojazdów ciężarowych
  • Mobileye 630 – premiera 2016r.

 

SYSTEM UNIKANIA KOLIZJI – GŁÓWNE PRZYCZYNY KOLIZJI

Według amerykańskiej organizacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA),
Departamentu Transportu (DOT) oraz Instytutu Technologii Transportu w Virginii:

93 %

wszystkich kolizji spowodowanych jest błędem ludzkim, wynikającym z braku uwagi

80 %

ze wszystkich kolizji wynika z odwrócenia uwagi kierowcy na 3 sekundy przed kolizją

40 %
kolizji tylnych nie odnotowano nawet próby hamowania
60

ofiar wypadków drogowych spowodowanych jest przez przypadkowy zjazd z pasa ruchu