W ramach ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów (Dz. U. poz. 708, z późn. zm.) przewoźnicy transportujący na terytorium Polski tzw. „towary wrażliwe”, które reguluje przedmiotowa ustawa, mają obowiązek zgłoszenia takiego przewozu do rejestru elektronicznego – PUESC SENT.
Ustawę realizuje Krajowa Administracja Skarbowa, która na swojej internetowej Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC SENT) w ramach usług „e-Przewóz”, uruchomiła system SENT, który umożliwia przewoźnikom realizację tych obowiązków.
Z dniem 1 października 2018 roku przewoźnicy towarów wrażliwych objętych systemem SENT GEO podlegają nowym, bardziej rygorystycznym przepisom dotyczącym kontroli tego przewozu. Wśród produktów znajdujących się w wykazie towarów objętych monitoringiem sent są między innymi:
Od października bieżącego roku, każdy przewoźnik towarów wrażliwych musi mieć w pojeździe urządzenie- sent lokalizator, przekazujące dane geolokalizacyjne
Może to być:
• system monitoringu GPS używany przez przewoźnika, który gromadzi i przekazuje dane geolokalizacyjne środka transportu, tzw. zewnętrzny system lokalizacji (ZSL)
lub
• sent geolokalizator, czyli urządzenie (np. tablet, smartfon) z zainstalowaną aplikacją SENT GEO, która służy do monitorowania trasy przewóz towarów wrażliwych
Zakres przesyłanych danych PUESC SENT-przekazywane dane geolokalizacyjne to:
• współrzędne geograficzne położenia środka transportu,
w tym data i godzina ich pozyskania
• prędkość
• azymut środka transportu
• błąd przekazywania danych satelitarnych
• numer sent lokalizatora albo numer ZSL
Obowiązkiem przewoźnika towarów wrażliwych jest podług ustawy o przewozie towarów SENT GEO, wyposażenie środka transportu w urządzenie – nadajnik GPS (sent lokalizator), który przesyła dane geolokalizacyjne oraz zapewnienia stałe przekazywanie tych danych podczas całej trasy przewozu towarów wrażliwych do systemu PUESC SENT.
Kierowca ma obowiązek uruchomić sent lokalizator przed rozpoczęciem przewozu towarów wrażliwych w Polsce albo z chwilą wjazdu na teren Rzeczypospolitej Polskiej, i nie może wyłączyć tego nadajnika GPS wcześniej niż po dostarczeniu towaru wrażliwego na miejsce albo wyjazdu z Polski.
Dodatkowym obowiązkiem prowadzącego pojazd jest kontrola sprawności lokalizatora SENT-GEO. Jeśli nadajnik GPS jest niesprawny przez ponad godzinę, należy niezwłocznie zatrzymać się na najbliższym miejscu postojowym do czasu usunięcia usterki i ponownego połączenia z systemem zgłoszeń SENT.
Nadajniki GPS oferowane przez firmę Karson Technology spełniają wymogi ustawy SENT GEO o przewozie towarów wrażliwych. Ich zainstalowanie jest proste, a koszty niskie. Dzięki sent lokalizatorowi z diodą LED, kierowca ma pewność, że sent geolokalizator działa i dane są przesyłane. Dodatkową zaletą naszych nadajników GPS jest możliwość monitorowania floty pojazdów firmowych, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i zmniejszenia kosztów eksploatacji. Przed podjęciem decyzji o wyborze sposobu przesyłu informacji na potrzeby wymogów ustawy, warto zastanowić się jak jeszcze wykorzystać zbierane dane z korzyścią dla swojej firmy. Nasi doradcy zaproponują optymalne rozwiązanie dla każdej floty pod kątem kosztowym i jakościowym.
Konsekwencje niedopełnienia obowiązków Ustawy SENT-GEO.
Za niedopełnienie obowiązków związanych z przesyłaniem danych geolokalizacyjnych do systemu SENT:
– przewoźnik może zapłacić karę w wys. 10 000 zł,
– kierujący – od 5000 do 7500 zł.
Ze względów bezpieczeństwa przewozu towarów wrażliwych, warto też pomyśleć o stabilności utrzymania sygnału GPS przez sent lokalizator. Biorąc pod uwagę obowiązki przewoźnika jak i kierowcy w monitoringu systemu SENT-GEO , a także kary i przestoje spowodowane brakiem sygnału, zalecamy montaż nadajnika GPS na stałe. Dzięki temu rozwiązaniu wykluczamy czynnik ludzki (nie naładowanie lub brak podłączenia sent lokalizatora), a dodatkowo, co nierzadko zdarza się w urządzeniach mobilnych typu Smartfon/Tablet wykluczamy zawieszenie się systemu GPS z powodu przegrzania lub zbyt długiego działania.
Więcej informacji o systemie elektronicznym SENT na stronie PUESC
https://puesc.gov.pl/e-przewoz